|
agonia portugues v3 |
Agonia.Net | Regras | Mission | Contato | Participar | ||||
|
|
| |||||
| Artigo Comunidades Concurso Crônica Multimídia Pessoais Poesia Imprensa Prosa _QUOTE Roteiro Especial | ||||||
![]() |
|
|||||
agonia ![]()
■ A 8th Bienal do Douro sem limites Contato |
Comentários dos membros
Visitas: 6315
- - -
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 2008-03-10 | [Este texto deve ser lido em romana] | Submetido por s
Trăiesc șezând - un înger cu labe de bărbier
Strângând vârtos o cană crestată-adânc. Cambrată Mi-e ceafa; hipograstrul, la fel. Cu-n "Gambier" În dinți, plutesc sub bolta de pânze vagi brăzdată. În mine, mii de vise - ca scârna delicată Dintr-o hulubărie - mă ard plăcut; când pier, Mi-e inima-n răstimpuri, o sevă-nsângerată De-al fibrelor stins aur, într-un copac stingher Cînd Visele cu grijă le-am înghițit, și-s beat (Cu patruzeci de halbe în mine) mă apropii De clipa ușurării, cu sufletu-mpăcat, Ca Domnul ce dă lumii și cedrul și isopii: Spre cerul negru, udul mi-l zvârlu, detașat, Iar încuviințarea mi-o dau heliotropii.
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
| Portal de Literatura, Poesia e Cultura. Escreva e desfrute os artigos, crônicas, prosa, poesia clássica e concursos. | |||||||||
A reprodução de qualquer material sem a nossa permissão é estritamente proibida.
Copyright 1999-2003. Agonia.Net
E-mail | Regras para publicação e de privacidade